Grad.bg»Статии»Наследяване на имот»Как наследник може да бъде лишен от наследство?

Как наследник може да бъде лишен от наследство?

Съдебна палата

Лишаването на наследник от наследство е деликатен правен въпрос, който засяга както завещателя, така и потенциалните наследници. В България наследството се регулира от Закона за наследството, който ясно определя как и в какви случаи може да се отнеме правото на наследяване.

По българското законодателство лишаването на наследник от наследство е възможно, но само в строго определени случаи. Основно това може да стане чрез:

- Завещание – завещателят може да реши да лиши определен наследник от своята частна собственост;

- Недостойнство за наследяване – това е юридически термин, който означава, че наследникът е загубил правото си да наследи поради определени обстоятелства.

Важно е да се знае, че по закон децата, съпругът/съпругата и родителите имат запазена част от наследството, която не може да бъде отнета чрез завещание, освен ако не са налице основания за недостойнство.

Самият избор по лишаване от наследство може да бъде направен първо от самия наследодател – ако приживе реши да лиши свои наследник чрез завещание. Другият вариант е съдът – в случаите на недостойнство за наследяване.

В какви ситуации се стига до лишаване от наследство

Лишаването от наследство може да се случи при следните обстоятелства:

- Умишлено престъпление срещу наследодателя – ако наследникът е причинил смъртта на наследодателя или е извършил тежко престъпление срещу него;

- Насилие или принуда върху наследодателя – ако наследникът е оказвал натиск или го е принудил да направи или отмени завещание;

- Неизпълнение на задълженията към наследодателя – например, ако дете не се е грижило за родителите си, когато те са били в нужда.

- Фалшифициране на завещание – ако наследникът е подправил или унищожил завещание с цел да се облагодетелства.

Къде се прави процедурата и как протича

Ако наследодателят иска да лиши наследник чрез завещание, това може да се направи при нотариус. Завещанието може да бъде:

- Нотариално заверено – изготвя се пред нотариус.

- Саморъчно – написано лично от завещателя и съхранявано от него или от трето лице.

- При искане за обявяване на недостойнство за наследяване заинтересованите страни трябва да подадат иск в съда. Това може да направи всеки наследник, който има интерес от това.

Какви са сумите за тази процедура

- За завещание – нотариалните такси са различни, но средно варират от 50 до 200 лв.

- Съдебно дело за обявяване на недостойнство – включва съдебни такси и разходи за адвокат, които могат да достигнат 500-2000 лв., в зависимост от сложността на случая.

Ако има съмнения, че наследник е бил насилен да се откаже от наследството или че завещанието е направено под натиск, съдът може да разпореди разследване. Обикновено се изискват свидетелски показания и експертизи, за да се установи дали има натиск или измама.

Много трябва да се внимава за правилното съставяне на завещание – ако наследодателят иска да лиши някого, трябва да го направи според закона. Ако процедурата по лишаване е стигнала до съда, съдебният състав трябва да внимава при обявяване на недостойнство.

Това решение трябва да се основава на събрани достатъчно доказателства. Трябва да се внимава и за измами и манипулации – някои хора се опитват да оспорят завещанията или да подправят документи. Важно е да се ползват нотариални услуги.

Вижте също как става делбата на наследствен имот от наследници, както и процедурата по отказване от наследство,

Ако желаете да се свържете с брокер, специалист по имотните въпроси, обадете ни се на 0877 088 834!
Facebook
Любими
Twitter
Pinterest