Grad.bg»Селско Стопанство»Разсад и Растения»Хисоп за пчелари и земеделци
  • Цена: 0.10 лв
  • Наблюдавай
  • Изпрати съобщение
  • Съобщи за проблем

Хисоп за пчелари и земеделци

Хисоп за пчелари и земеделци

Търговец

  • Населено място:Кошарица
  • Номер на обявата:1092708
  • Подател:Цветелина Ватовска (Изпрати съобщение)
  • Телефон:0899158888
  • Skype:-
  • Уеб Страница:http://herbscom.bg

Описание

Хисоп - културата е много подходяща за пчелари и земеделци, тъй като има 20 - годишен живот, грижата е сведена до мунимум човешки труд. Това е една много добра дългогодишна инвестиция, която освен полезна за пчелите, може да осигури допълнителен приход за пчеларите.
Билката хисоп (хисоп, исоп) е една от най - медоносните култури. Влиза в топ 10 на класацията за медоносни разстения. По книга казват, че може да даде добив от мед от 20 до 33 кг на декар. Тя е позната от древни времена и се отглежда отскоро в България за производството на етерично масло.
Хубавото при тази билка за пчелите, е че има доста дълъг период на цъфтеж. Той започва от Юни и може да приключи чак края на октомври, а ако е хубаво времето и Ноември. Една доста добра инвестиция за този бизнес.
Пчеларите инвестират веднъж в паша за пчелите и 20 години само я поддържат.
Целта на фирма Български билки и етерични масла е да работим съвместно с местните производители и да представят хисопа като новия хит на пазара в производството на етерични масла.

Цената на световния пазар на маслото от хисоп е 100 - 140 евро за кг. От декар добива на масло е между 7 - 10 кг от декар. Всяка година може би българските пчелари инвестират в цветя, растения и всичко, което да помага на пчелите да добиват хубав и качествен мед. В тази насока, ние предлагаме култура, която спомага за развитието на този бизнес.
Фирма Български билки и етерични масла ЕООД натрупа вече 5 - годишен опит в производството и преработката на хисоп. Това е една от най - непретенциозните етерично маслени култури.
Фирмата предлага съдействие и консултации при разсаждане, отглеждане и изкупуване на продукцията. Предлагаме договор за изкупуване на етеричното масло. Ние гарантираме чистотата на сорта. Това е една от най - непретенциозните етерично маслени култури, т. е. НЕ изисква поливане, сухо и студоустойчив. Като етеричномаслена култура за получаването на етерично масло хизопът се прибира във фаза на масов цъфтеж - юли до 15 август, Като се жъне невдървесинената част, състояща се главно от съцветия и листа. Прибирането може да се извърши с навесни косачки или лавандулов комбайн след втората година. На стръмни склонове Жътвата се извършва ръчно. Етеричното масло лесно се извлича чрез парна дестилация в дестилерии или в контейнери.
Фирмата ни разполага със собствена дестилерия, в която преработваме суровината от хисопа. Предлагаме и 5 годишен договор за изкупуване на маслото от хизоп.
Освен, че е многогодишна култура, хисопа има живот до 10 - 12 години.
Какви са предимствата за земеделците, за да вземат решение да отглеждат хисоп.
1. Тази култура е една от най - непретенциозните. Изискванията му към светлина са високи. Може да се засява, на почви, които са непретенциозни, варовити, предпочита добре дренирана, умерено влажна почва. Препочита карбонатни почви с неутрална и слабоалкална реакция.
2. Това растение е сухо и студоустойчиво, нуждае се от поливка само при продължително засушаване. Растението има добре развита коренова система, която осигурява сухоустойчивост, не е поливна култура и не понася заблатяване и засоляване на почвата. Не понася засечване, може да се подхранва със листни торове и предсеитбено торене. Изискванията му към топлина са високи, дава висок добив при високи дневни температури през вегитацията. Към ниските температури показва добра издръжливост, когато е в зимен покой.
3. Културата се засажда предимно през пролетта, почвата се подготвя през есента, дискува се, и ако е необходимо може да се неутрализира киселиността на почвата чрез варуване.
Мястото трябва да се маркира, редовете по възможност да са прави за улесняване на механизацията. Засаждането се извършва с разсадопосадъчна машина, която извършва много операции - разпределя посадъчния материал на разстояния около 30 см, засажда го на определена дълбочина, притъпква го и прави първата поливка. Тези операции на по - малки площи се извършват ръчно в предварително направени бразди, дълбоки 16 - 18 см.
Засаждането може да стане в два срока в зависимост от вкоренените резници - пролетта до 15 април или есента след като паднат сланите от средата на октомври.
4. За да се прихване разсада е добре да има влага, ако се прави поливка тя не трябва да е много честа, поради риск от загниване на корените. Подхраване. При засаждането е важно редовното подхраване - младото растение се нуждае от балансиран състав от минерали. Веднъж на 20 или 30 дни торене с органични и минерални торове.
5. През вегетацията се води постоянна ежегодна борба срещу заплевеляването - механична и химична. Окопаванията с машини между редовете се извършват 4 - 5 пъти, а в редовете - 2 - 3 пъти, най - вече през първата година. Препоръчват се следните хербициди или нови, производни на тях.
Афалон 50 ВП - 1 50 - 200 г внасян почвено или през време на вегетацията на културата, срещу едногодишни двусемеделни плевели. Трябва да се внимава разтворът да не попада по културата.
Базагран 480 СД - 480 куб. см във фаза 2 - 4 - и лист на плевелите и културата.
Всяка година след втората, рано напролет, насажденията се почистват от сухите остатъци и с първата копан се внасят торове - N8Р8.
Не са отбелязвани икономически важни болести и неприятели и не се препоръчва борба срещу нападенията на универсалните причинители.
6. Като етеричномаслена култура за получаването на етерично масло хизопът се прибира във фаза на масов цъфтеж - юли до 15 август, .
Етеричното масло лесно се извлича чрез парна дестилация в дестилерии или в контейнери.

Рейтинг

3.3
Общо гласували: 3
50
41
32
20
10
Дай твоята оценка:

Коментари

Изпрати
Цветелина ВатовскаЦветелина Ватовска
Регистриран на19.11.15
Последно активен14.08.23