- най-нови
- най-популярни
- най-евтини
- най-скъпи
Гургулици /кратко описание/
Гургулиците или Streptopelia turtur са представители на семейство Гълъбови, които са широко разпрострени на територията на България. Възрастните представители на вида имат дължина на тялото 27-29 см и размах на крилата 48-53 см. Те достигат тегло 100- 170 грама, като възрастните и младите екземпляри изглеждат почти еднакво. Особено разпространени са в районите до около 1200 метра надморска височина.
Младите гургулици имат кафяв отенък и слабо изразени пъстрини отстрани на шията, докато по-възрастните имат ръждиво-кафяв цвят и по едно петно от двете страни на шията. Женските гургулици се различават от мъжките по по-светлият отенък на тялото, което в долната част е белезникаво. Гургулиците са прелетен вид, който предпочита да зимува в южните части на Сахара, Сенегал и Судан.
Предпочитаните местообитания на гургулицата са широколистните гори, овощните градини, парковете, крайречните насаждения и залесителните пояси. Избягва да гнезди в населени места. Снася яйца 1-2 два пъти годишно. През есента гургулиците се събират на големи ята в близост до слънчогледови ниви, в подготовка за есенен прелет.