Grad.bg»Търговия»Домашно Вино

Домашно Вино

Открийте най-новите обяви за Домашно Вино в Град.бг.

Няма намерени резултати

Твоето търсене за Домашно Вино не даде точни резултати. Опитай следното:
  • » провери дали няма правописна грешка в текста, по-който търсиш
  • » провери дали текстa е написан правилно на КИРИЛИЦА
  • » виж предложенията отляво дали не отговарят на търсенето ти
  • » махни населеното място ако си избрал такова, за да търсиш в обявите от цялата страна
  • » промени текста като търсиш по синоними или по-кратки думи

Домашно Вино /кратко описание/

Производството на домашно вино е дълбоко вкоренено в бита на българите. Историческите данни сочат, че още древните траки, населявали територията на съвременна България, са приготвяли и използвали домашно вино не само в ежедневието, но в езическите ритуали, които практикували. Традицията за производство на вино се е запазила и до ден днешен. У нас производството на домашно вино е не само традиция, но е въпрос на чест да наточиш от бурето и да почерпиш гостите си с пивко и ароматно домашно вино, което си приготвил сам.

За производството на качествено домашно вино най-важна е добрата и качествена суровина. Доброто вино, както ще ви кажат старите майстори, се прави от зряло грозде в добри дървени съдове. Най-използваните у нас сортове грозде за производството на домашно вино са Широка мелнишка лоза, Мавруд, Мерло, Гъмза и Каберне.

Първият етап от производството на домашно вино е почистване на гроздето от листа, гнили зърна и по желание от чепките. В случай, че решите да оставите чепките, трябва да имате предвид, че виното ще бъде с по-високо съдържание на танини. След това гроздето се смачква и се слага в съдове от неръждаема стомана, дървени бъчви (за предпочитане) или в пластмастов съд. Мери се неговата захарност и ако тя е по-ниска, отколкото трябва, се добавя захар.

След няколко дни смачканото грозде започва да ферментира, като при този процес се отделя голямо количество въглероден диоксид. Той изтласква на повърхността всички семки ,люспи и др. Твърди вещества. След протичането на ферментацията (бурна и тиха) се отточва и първото вино, което се прехвърля в чист съд (бъчва), където трябва да узрее. Към домашното вино могат да се добавят ралични съставки за подобряване на цвета, вкуса или мириса. Предпочитани от винарите са дъбовите стърготини, както и някои билки като боровинки, зърна от черен бъз, трънки и др., които придават неустоим аромат и цвят на домашното вино.