Другите търсят още
Категории
- (60)
- (9)
- (5)
Населено Място
ВсичкиЦени
- (16)
- (16)
- (41)
- (5)
- (1)
Вид на Обявата
- (72)
- (1)
- (1)
- най-нови
- най-популярни
- най-евтини
- най-скъпи
Инкубатори /кратко описание/
Под инкубатори се разбира апарати, които осигуряват условия, максимално близки до естествените, за развитието на птичи или други видове ембриони. Стандартните инкубатори представляват шкафове с по няколко отделения, в които се поставят касетките с яйца. Те трябва да бъдат добре изолирани от външната среда, да имат термурегулационни, нагревателни, овлажнителни и вентилационни системи, и задължително механизъм, който да обръща яйцата. Повечето съвременни инкубатори се различават едни от други обикновено само по капацитета на яйцата, които могат да излюпят на един цикъл работа.
Сведения за употребата на инкубатори се откриват още в Древен Египет около 1000 г. пр. Хр. Древните инкубатори не са били нищо повече от специални стаи, където в специални съдове са били поставени яйцата. За да се поддържа необходимата температура за излюпването им, в стаята постоянно е горял огън. С излюпването на яйцата са се занимавали само свещениците. Малко по-късно са изобретени и първите инкубатори в древен Китай, като тяхната технология на люпене значително се е различавала от египетската. Китайските инкубатори са представлявали дупки в земята, покрити със слама за изолация. Отгоре са били подреждани яйцата, след което са били покривани отново със слама, а за отопление се е използвала слънчевата топлина. Този метод обаче не се е оказал достатъчно ефикасен. Затова с Китай са започнали да използват живи хора. Те са поставяли яйцата в рибарски мрежи и са ги прикрепяли към тялото, за да ги топлят със собствената си телесна топлина.
Първите европейски инкубатори били изобретени от италианския физик Порт през 18-и век. Ученият срещнал силна съпротива от страна на Църквата срещу изобретението си, то било изгорено, а той се спасил от смърт на косъм. Първите сериозни опити за създаване на машина за изкуствено излюпване на яйца били направени от френския естествоизпитател Рене-Антоан Фершо дьо Реомюр. Той проучвал условията в инкубаторите на древните египтяни и първи установил полята на влажността за развитието на ембриона. Със създаването на съвременните инкубатори в началото на 20-и век птицевъдството получава силен тласък за развитие.