Другите търсят още
Категории
- (25)
- (20)
- (14)
- (9)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- повече »
Населено Място
Всички- Варна(37)
- София(6)
- Добрич(3)
- Костинброд(3)
- Клокотница(2)
- Вълчитрън(2)
- Аспарухово(1)
- Стара Загора(1)
- Пловдив(1)
- Плиска(1)
- Кюстендил(1)
- Костенец(1)
- Карлово(1)
- Карнобат(1)
Цени
- (66)
- (1)
- (9)
- (1)
- (1)
Вид на Обявата
- (75)
- (3)
- най-нови
- най-популярни
- най-евтини
- най-скъпи
Кладенци /кратко описание/
Кладенците представляват съоръжения, чието основно предназначение е да черпят подземни води за питейни нужди или за напояване. У нас кладенците са познати още под наименованията геран или бунар. Почти няма двор в селата, в които да няма изкопан кладенец. Кладенците продължават да бъдат широко използвани дори и днес, защото водоснабдяването на много места у нас остава поста проблемно, а използването на питейна вода за напояване е забранено. Все пак преди да се свържете с фирма за копаене на кладенци, трябва да знаете, че водата в кладенците обикновено е доста по-минерализирана в сравнение с речната и чешмяната и може да е негодна за пиене.
Водата от кладенците може да бъде изтеглена на повърхността по няколко различни начина. В миналото при добиването на кладенчова вода са използвали впрегатни живот или са я изтегляли с ведро на ръка. Днес тези методи почти не се използват и водата в кладенците се вади с помощта на механични или електрически помпи. В зависимост от размера на отвора и необходимата техника за изграждането им, кладенците могат да бъдат няколко вида - шахтови, сондажни, набивни и др.
В Закона за водите е изрично написано, че за изграждане на кладенец за индивидуално ползване на наземни води не е необходима разрешително. Изисква се само регистрация на кладенеца. Ползването вода до 10 куб. м на денонощие от регистрирани в Басейнова дирекция кладенци е напълно безплатно, няма изискване за монтиране на водомер и заплащане на държавни такси и данъци. Кладенците имат редица предимства пред сондажите за вода - те имат голяма повърхност, пред която подпочвените и повърхностни води могат да навлизат; голям обем, който може да акумулира водни количества, както и конструкция, която позволява лесна инспекция и ремонт при нужда. Един от сериозните им недостатъци е, че се влияят силно от подпочвените води.