Другите търсят още
Категории
- (18)
Населено Място
Всички- Божурище(1)
- Павелско(1)
- Цветница(1)
- Суворово(1)
- София(1)
- Симеоновград(1)
- Рогозен(1)
- Правец(1)
- Опълченско(1)
- Въглен(1)
- Мърчево(1)
- Монтана(1)
- Млекарево(1)
- Макариополско(1)
Цени
- (12)
- (1)
- (5)
Вид на Обявата
- (17)
- (1)
- най-нови
- най-популярни
- най-евтини
- най-скъпи
Кочове /кратко описание/
Овцевъдите ще ви кажат, че един коч е половината от стадото, при това по-важната половина. В думите им има резон, защото един коч може да заплоди стотици агнета годишно, докато една овца не може да роди повече от 2 агнета. Но заплождането не е единствената полза от кочовете в стадото. Те са доста продуктивни животни, от тях се добива вълна. Стандартният коч дава 12-15 кг вълна, но има данни, че мериносов коч от асканийска порода може да даде до 30 кг вълна.
За съжаление в стопаните у нас все още страдат от предразсъдъци спрямо полезността на младите женски и мъжки животни за разплод. Това обяснява защо при много кочове се допуска лошо хранене, с обяснението, че преди предстоящата компания кочовете ще получат по-добро захранване.
Отглеждането на кочове не е лесна задача, въпреки че при тях не настъпват големи промени във физиологичното им състояние в едногодишен период. И практиката показва, че много малко стопанства се справят с тази задача и успяват да запазят кочовете си в състояние да бъдат готови за случайна кампания или целогодишно да бъдат в добра разплодна кондиция.
Традиционно кочовете се отглеждат в специални племенни стопанства, където има традиции в развъждането им. Впоследствие преценяването и отбирането им за разплодници се прави от селекционери, които трябва да преценят произхода на всяко животно, неговите индивидуални качества. Подобни селектирани животни могат да струват доста по-скъпо и затова за тях трябва да се положат допълнителни и специални грижи. Някои стопани предпочитат да оставят за разплод собствени кочове, но това не е добра идея. Липсата на контрол на произхода на кочовете бързо води до родствено съешаване, в резултат на което да се получат дребни, недоразвити и изостанали в развитието си животни.