Другите търсят още
Категории
- (19)
- (13)
- (8)
- (3)
- (1)
- (1)
Населено Място
Всички- Пловдив(4)
- Бургас(4)
- Лом(4)
- Калипетрово(3)
- Нова Загора(2)
- София(2)
- Варна(2)
- Ямбол(2)
- Черни връх(2)
- Русе(1)
- Своге(1)
- Търговище(1)
- Симитли(1)
- Троян(1)
Цени
- (47)
- (2)
Вид на Обявата
- (49)
- най-нови
- най-популярни
- най-евтини
- най-скъпи
Оплодени Яйца /кратко описание/
Птичите яйца са едни от най-удивителните продукти на природата. В едно единствено яйце се съдържат всички необходими хранителни вещества за развитието на ембриона - от зачеването му до излюпването му, в яйцето има достатъчно течности, минерални вещества, енергийни запаси и въобще всичко за защита на ембриона и развитието му. Затова и търговията с оплодени яйца е доста развита у нас. Едно от най-големите предизвикателства пред стопаните обаче е да определят кои от оплодените яйца да оставят за излюпване. Разбира се, на първо място, за да имаме оплодени яйца, при кокошките трябва да има петли. Един петел е напълно достатъчен на 10-ина кокошки, но ако техният брой е по-висок, тогава е за препоръчване да се вземе и втори.
На теория оплодените яйца могат да се различат от неоплодените с помощта на метода на овоскопиране - т.е разглеждане на вътрешността на яйцето с помощта на силна лампа. Тогава в оплодените яйца се забелязва малко бяло петно с размери 3-4 мм, но често може да се пропусне в началото, затова не се препоръчва овоскопиране на яйцата преди 6-ти ден от залагане в инкубатора. Противно на изискванията на домакините за големи яйца, при люпенето на яйца се залага на средно големи оплодени яйца, защото те дават най-висок процент на люпимост.
Не е задължително да сложите снесените яйца веднага в инкубатор. Оплодените яйца до 5 дни от снасянето им, които са съхранявани правилно, имат около 90 % люпимост. При съхранение от 10 дни люпимостта спада до около 75%, при 15 дни - 65%, а при 29 дни - до едва 20 %. Парадоксално е, но е за препоръчване да оставите яйцето да престои 3-4 дни преди да го сложите в инкубатор, защото така процентът на зародишна смърт при оплодените яйца спада рязко. Максимални резултати се постигат, когато оплодените яйца се държат с острия край надолу в помещение с постоянна температура от 12-18 градуса за 3-4 дни, след това се аклиматизират за 24 часа на 20-22 градуса и едва след това се прехвърлят в инкубатор за яйца.