Другите търсят още
Категории
- (57)
- (13)
- (9)
- (3)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
Населено Място
Всички- София(12)
- Варна(5)
- Добрич(3)
- Пловдив(3)
- Бургас(3)
- Стара Загора(2)
- Свиленград(2)
- Русе(2)
- Павликени(2)
- Свищов(2)
- Главан(2)
- Попово(2)
- Асеновград(2)
- Кубрат(2)
Цени
- (43)
- (14)
- (35)
- (1)
Вид на Обявата
- (81)
- (4)
- (2)
- (1)
- най-нови
- най-популярни
- най-евтини
- най-скъпи
Пчелни Семейства /кратко описание/
Пчелите са уникални създания. Медоносните пчели, които се отглеждат и развъждат у нас, образуват многочислени пчелни семейства, които са съставени от три различни форми индивиди - пчелна майка, търтеи и пчели-работнички. Трите форми индивиди в пчелното семейство се различават коренно едни от други както отношение на анатомията и физиологията, така по отношение на дейността, която извършват и числеността им.
Въпреки различията майките пчели, работничките и търтеите се намират в сложни биологични взаимоотношения помежду си и нито един от трите индивида не е в състояние да живее самостоятелно продължително време извън пчелното семейство.
Пчелните майки представляват женски пчели с напълно развита полова система. Важно е да уточним, че в едно пчелно семейство може да има само една пчелна майка. Нейната роля се състои в това да снася оплодени и неоплодени яйца, от които се развиват всички три форми индивиди. След съешаване с търтей майката пчела започва да снася оплодени яйца, от които се развиват само женски индивиди - пчелни майки или работнички.
Продължителността на живота на пчелните майки е около 4-5 години, но най-продуктивни са през първите 1-2 години, след което е добре да бъдат сменени заради физическа и физиологична преумора и изтощение. А от качествата на пчелната майка зависи силата и продуктивността на пчелното семейство.
Пчелите работнички са женски индивиди, но при тях половата система е недоразвита и те не могат да се смешават с търтеите. Тяхната задача е да работят вътре и извън пчелното гнездо. Те събират и пренасят нектар и пчелен прашец, складират хранителни припаси, произвеждат восък, охраняват гнездото, грижат се за ларвите и пчелната майка и всичко друго, което трябва да се свърши. Работничките са най-многобройните обитатели на кошера, като тяхната бройка достига до няколко десетки хиляди. Тези индивиди живеят до 36 дни при силните семейства и около 28 дни при по-слабите.
Важна част от пчелните семейства са търтеите, които са полова развити мъжки индивиди. Тяхната задача е да се съешават с младите майки. Те се развиват партеногенично, т.е. От неоплодени яйца, снесени от пчелата майка.
Търтеите са биологически необходими, тъй като осигуряват продължаването на вида и размножаването на пчелното семейство. Тяхната численост е от няколко стотици до няколко хиляди в зависимост от възрастта на майката.
В край налятото, когато премине пиковият сезон за събиране храна, отношението към търтеите се променя. Майката пчела спира да снася неоплодени яйца, а пчелите работнички спират да хранят търтеите. Те постепенно биват изолирани по стените и дъното на пчелните кошери, а след това и изхвърлени извън кошера, където намират смъртта си.