Другите търсят още
Категории
- (225)
Населено Място
ВсичкиЦени
- (164)
- (49)
- (2)
Вид на Обявата
- (219)
- (4)
- (2)
Обяви публикувани
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- най-нови
- най-популярни
- най-евтини
- най-скъпи
Ремонт на Покриви /кратко описание/
Ремонтите на покриви съвсем не са лесна работа и когато става дума за по-мащабна намеса, е добре да оставите работата в ръцете на професионалистите. Ето и някои практични съвети, които е добре да прочете, преди да се опитате да подмените сами счупените керемиди или да се обърнете към строителна фирма.
1. Ремонтите на покрив биват основно два вида – частични и основни. Частични ремонти на покривни конструкции се извършват, когато покривната конструкция е здрава, а се налага само да се сменят или пренаредят керемидите. Цялостният ремонт на покриви се налага, когато покривната конструкция е прогнила или проядена от дървояди. Огледът на състоянието на съществуващото покритие и състоянието на подпокривната конструкция, както и мястото на евентуалните течове ще дадат информация за мащабността на ремонта.
2. Какъв е вашият покрив – покривните покрития могат да бъдат от битумни или керамични (бетонни, интернитови) керемиди, също така може да имате покрив от естествен камък или друг тип. Видът на вложените материали е основно перо в определянето на цената за ремонт на покрива. Нашият съвет е да заложите на качествени материали, за да не се налага след година или две отново да викате майстори.
Препоръчително е върху основата на покрива да поставите защитна хидроизолационна покривка, която може да е подкеремидна мушама, двупластова система да плоски покриви си битумна мембрана или друго битумно покритие. То ще бъде вашата допълнителна застраховка срещу течове, причинени от нарушаване на основното покритие. Преди полагането ѝ е добра да отстраните всички неравности.
3. Изберете строителна фирма, на която имате доверие. Истината е, че не всички строителни фирми са еднакви – някои са по-добри. Не се спирайте непременно на най-изгодната оферта, защото това в повечето случаи означава, че строителите ще спестят или от материали, или от труд.
Можете да проверите дали фирмата, която ви е направила оферта за цялостен ремонт на покриви, съществува, като направите справка в Търговски регистър.
Съберете поне 2-3 оферти, за да се ориентирате в цената за подобен род услуги. Не се съгласявайте на оферти от типа: Няма да начисляваме ДДС, ако не подпишем писмен договор. Задължително се подписва договор. Ваше право е да настоявате строителите да ви предоставят писмена гаранция за ремонтните дейности, както и сертификати и мостри на вложените материали.
4. Потърсете мнения за различните фирми – живеем в ерата на интернет. Отделете час или два, за да се поровите в интернет и да откриете отзиви за фирмата, на която сте се спрели.
Важно: Съгласно Закона за етажната собственост покривът е част от общите помещения на жилищните сгради. Задължение на всички живущи в сградата е да плащат за ремонта му, а не само на жителите на последните етажи. Когато съкооператорите откажат, собствениците на жилищата от последните етажи могат да извършат ремонта за собствена сметка. След това с договора и фактурата могат да потърсят парите си и от останалите живущи. Това може да стане и по съдебен ред.