Другите търсят още
Категории
- (244)
Населено Място
ВсичкиЦени
- (27)
- (130)
- (51)
- (44)
- (5)
- (2)
Вид на Обявата
- (241)
- (2)
- (1)
Обяви публикувани
- (1)
- най-нови
- най-популярни
- най-евтини
- най-скъпи
Рокли /кратко описание/
С общото наименование рокли обозначаваме всички дамски дрехи, предназначени да покрият цялото тяло или само долната му част и нямат крачоли. Зад това грубо описание се крие една от най-вълнуващите дрехи от дамския гардероб в западните култури. Рокли носят малките момиченца, изисканите дами и достолепните матрони. Многообразието от рокли, което може да се намери не само в магазините, но и в дамските гардероби, е обусловено от многофункционалното им предназначение. Има рокли за всеки ден, рокли за официални случаи, булчински рокли, абитуриентски рокли, коктейлни рокли, рокли за съблазняване, а има и малка черна рокля, която е съвсем отделна категория.
Най-вероятно първите рокли са били ушити още в Древен Египет. Те са били изработени от памук и коприна, които са били най-подходящи предвид горещия климат. Рокли са носили и жените в Древна Гърция, като техните рокли слабо са напомняли на съвременните тоалети, които дамите носят. Древногръцките рокли са представлявали просто плат, увит около телата на дамите, с цепки за ръцете и връв за пристягане на талията. По време на Византийската империя, а по-късно и при Римската империя роклите били не просто задължително облекло, но и белег на социален статус. Жените с по-ниско потекло трябвало да носят по-прости, едноцветни и семпли модели, за разлика от аристократките, чиито рокли били украсени с бродерии, панделки и др.
Ренесансът наложил в Европа модата на корсетите, дългите поли и обръчите. Тези рокли били тежки, не особено практични, лесно се цапали и стрували цяло състояние. По онова време били поставени и основите на съвременната мода. Срещу неудобните рокли се разбунтувала американката Елизабет Смит Милър, която се отървала от натруфените подплати и скъсила дължината на роклята. За благоприличие под роклите трябвало да се носят панталони. Идеята не срещнала голямо одобрение и дамите продължили да носят дългите си рокли до 20-те години на миналия век, когато постепенно дължината им се скъсила, а кройката станала по-разчупена.
Революция в модата на роклите прави френската дизайнерка Коко Шанел, която представя своя модел рокли през 1926 г. Опростеният и елегантен модел, без бродерии, волани или набори, се превърнал в символ на елегантните дами от всички поколения.