Другите търсят още
Категории
- (25)
- (14)
- (11)
- (8)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
Населено Място
ВсичкиЦени
- (62)
- (1)
- (1)
Вид на Обявата
- (62)
- (2)
- най-нови
- най-популярни
- най-евтини
- най-скъпи
Септични Ями /кратко описание/
Смята се, че септичните ями са най-старите използвани и досега съоръжения за анаеробно третиране на отпадъчни води и утайки от бита. По правило те са малки по обем, като капацитетът им не надхвърля 10 куб.м на ден. По същество септичната яма представлява проточно, неотопляемо, стоманобетонно съоръжение, което може да бъде монолитно и сглобяемо. То се състои от една или няколко последователно свързани утаително-изгнивателни камери, както и камера за обеззаразяване на водата. В утаително-изгнивателните камери се извършват процесите на анаеробно разграждане на органичните вещества в отпадните води. В съвременните общества септичните ями се смятат за неадекватни и по възможност следва да се избягват, а попивните септични ями, които масово се строят в малките населени места у нас, са забранени със закон.
Изграждането на септична яма е наука, подчиняваща се на строги правила, които трябва да се спазват, в противен случай рискувате да имате сериозни проблеми при експлоатацията ѝ.
Първото нещо, което трябва да се направи още преди същинското изграждане на септичната яма, е да се определи нейното място. Септичната яма трябва да бъде разположена на не по-малко от десет метра от дома по посока наклона на терена. Друго задължително изискване е тръбата, която излиза от къщата и отвежда отходните води в ямата, да не прави завой никъде, защото така може да се стигне до запушване. Тръбата трябва да бъде поставена по наклон не по-малко от 3%. За препоръчване е наклонът да не надвишава 10 %.
До септичнатата яма трябва да бъдат изградени попивните полета. Те не трябва да бъдат не по-малко от двадесет метра от къщата по посока наклона на терена. Освен това трябва да бъдат най-малко на сто метра от кладенци или сондажи за питейна вода, както и на десет метра от границата на имота и на петдесет метра от реки, езера, потоци и сухи дерета. Обемът на септичните яма се определя спрямо броя на живущите в жилището, средната консумация на вода в България, като се препоръчва капацитетът на септичната яма да надвишава прогнозните нужди. По-големите размери на септичната яма намаляват броя на изпомпванията и осигуряват сигурност при случайно изпускане на токсични продукти в септичната яма.