Другите търсят още
Категории
- (46)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
Населено Място
Всички- София(15)
- Пловдив(8)
- Плевен(3)
- Стара Загора(3)
- Видин(3)
- Бургас(2)
- Бяла(2)
- Асеновград(2)
- Антон(1)
- Русе(1)
- Провадия(1)
- Горна Оряховица(1)
- Елхово(1)
- Гълъбово(1)
Цени
- (11)
- (27)
- (11)
- (2)
- (1)
Вид на Обявата
- (48)
- (2)
- (1)
- (1)
- най-нови
- най-популярни
- най-евтини
- най-скъпи
Фотоапарати /кратко описание/
С думата фотоапарати допреди двадесетина години се обозначаваха устройствата за заснемане на единични или последователни изображения на реални обекти с помощта на светлината, като тези изображения се отпечатваха върху фоточувствителен материал (филм). Днес пазарът е зает от цифрови фотоапарати, при които изображението не се регистрира от фотографски филм а от електронен сензор – т.нар. матрица, която може да бъде CCD или CMOS. Матрицата е съставена от милиони независими едни от други светлочувствителни елементи – пиксели, които преобразуват попадналата върху тях светлина в електрически заряд. Зарядите са насочват към процесор, който генерира цифровото изображение в електронен формат.
Прародителят на съвременните дигитални фотоапарати е т.нар. камера обскура (от лат. тъмна стая). Тя е представлявала помещение за проектиране на образи с изцяло тъмни стени и миниатюрна дупка, през която са преминавали лъчите. Първите данни за нея датират от времето на Аристотел. Близо 2 хилядолетия по-късно, през 1685 г.) са били изобретени и първите фотоапарати, които са били достатъчно удобни за практически цели. 150 години по-късно заснемането, т.е. запазването на образа е станало възможно.
През 1839 година на пазара се появяват и първите фотоапарати (дагеротип), които са дело на Луи Дагер. 11 години по-късно, през 1850 г. Фредерик Скот Аркер изобретява процесът на проявяване на плаките, които по-късно са заменени от филмовите ролки, а след това и от матриците и картите памет. Особен вид фотоапарати са стереофотоапартите. Те имат два обектива и заснемат изображения, които имат значително застъпване. В резултат на това се получава стереоефект, и при преглед със специална техника заснетите изображения изглеждат триизмерни.