Grad.bg»Статии»Наследяване на имот»Може ли да лишите доведен брат или сестра от наследство?

Може ли да лишите доведен брат или сестра от наследство?

Съд

Наследствените въпроси често пораждат сложни и емоционални казуси, особено когато става въпрос за доведени братя и сестри. Много хора се питат дали могат да лишат доведен брат или сестра от наследство и какви са законовите механизми за това.

Често за преките наследници е неясно какви наследствени права имат доведените братя и сестри, може ли те да бъдат лишени от наследство, как се извършва този процес и дали решението може да бъде оспорено или отменено.

Какви наследствени права се дават на доведен брат или сестра

За да разберем дали доведеният брат или сестра могат да бъдат лишени от наследство, първо, трябва да уточним техния правен статус според българското законодателство. В България наследяването се урежда от Закона за наследството (ЗН).

Доведени братя и сестри не са преки наследници по закон, тъй като те не са кръвни роднини. Те могат да наследяват само ако починалият е предвидил това в завещание или ако са осиновени официално. В случай че доведеният брат или сестра са осиновени, те получават същите права като биологичните деца на осиновителя. Ако осиновяването е пълно, връзката със старото семейство се прекъсва, а при непълно осиновяване осиновеният запазва наследствени права и от биологичните си родители.

Може ли доведен брат или сестра да бъдат лишени от наследство

Ако доведеният брат или сестра нямат законово установени наследствени права, те могат да наследят само по завещание. В този случай завещателят има пълната свобода да реши дали да включи или да изключи дадено лице от наследството.

Ако обаче доведеният брат или сестра са осиновени и попадат в кръга на законните наследници, те имат право на запазена част от наследството, освен ако не са лишени по съдебен ред.

Лишаването от наследство може да стане по няколко начина:

- Чрез завещание – ако наследодателят състави завещание, в което не включи доведения брат или сестра (ако те нямат запазена част);

- Чрез съдебно производство – ако лицето е законен наследник и наследодателят иска да го лиши от запазената му част, трябва да докаже наличието на основания, предвидени в закона (например тежки провинения спрямо наследодателя).

Каква е процедурата за лишаване от наследство и кой решава

Ако наследодателят иска да лиши доведения брат или сестра от наследство, процедурата зависи от това дали става въпрос за завещание или за съдебно решение:

- Лишаване чрез завещание – наследодателят може да състави завещание, в което не включва доведения брат или сестра. Това става при нотариус или в саморъчно написано завещание;

- Съдебно лишаване от наследство – ако доведеният брат или сестра е осиновен и има право на запазена част, лишаването трябва да бъде мотивирано със сериозни правни основания, като престъпления срещу наследодателя или неговото имущество. Решението се взема от съда.

Може ли лишаването да бъде оспорено или отменено?

Лишаването от наследство може да бъде оспорено при следните случаи:

- Неправилно съставено завещание – ако завещанието не е изготвено според изискванията на закона, то може да бъде обявено за недействително;

- Нарушаване на запазената част – ако доведеният брат или сестра е осиновен и има запазена част, той/тя може да оспори завещанието в съда;

- Недоказани основания за лишаване – ако наследодателят се е опитал да лиши наследник чрез съдебно решение, но не са представени достатъчно доказателства.

За какво да внимаваме

Ако сте наследодател, уверете се, че завещанието е ясно и юридически издържано, за да не бъде лесно оспорено. Също ако сте наследник, който е бил лишен, консултирайте се с адвокат, за да проверите дали лишаването е законно. Ако има съмнения за принуда или измама, съдът може да намеси и да отмени неправомерно лишаване от наследство.

Лишаването на доведен брат или сестра от наследство зависи от конкретния им статут. Ако те не са законни наследници, могат да бъдат изключени чрез завещание. Ако обаче имат запазена част (при осиновяване), те могат да оспорят завещанието или съдебното решение. Във всички случаи е препоръчително да се консултирате с адвокат, за да избегнете правни усложнения и бъдещи спорове.

Вижте също как наследник може да е лишен от наследство. Научете и как може да се откажете от наследство, за да ви е мирна главата.

Ако желаете да се свържете с брокер, специалист по имотните въпроси, обадете ни се на 0877 088 834!
Facebook
Любими
Twitter
Pinterest